تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

رد پای قانون شکنی در طبیعت(به بهانه ی دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی)

  راهی جاده که می شویم و نظاره گر مناظر اطراف،رنگ هایی نا همگون با محیط طبیعی را بر روی سنگ ها و دامنه های کوه ها می بینیم.رنگ هایی که آمده اند تا افرادی را به ما بشناسانند.برخی با اسپری و بعضی با سنگ هایی رنگ اندود.

  با کمی دقت به این نکته پی می بریم که اینها اسامی کاندیداهایی هستند که قرار است به خانه ی ملت روند،خانه ای که از آن ملت است،اما در سویی طبیعتی که از آن مردم است را با هدف تبلیغات آلوده کرده اند.دست یازی انسان تنها به فضاهای شهری و بر هم زدن نظام زیبایی شهر با بنرها و پوسترها(خارج از مکان های تعبیه شده برای این منظور)محدود نشده و این دست یازی،طبیعت را نیز آماج حملات خویش قرار داده است.حتی تابلوهای اداره ی راه  و شهرسازی نیز که در هدایت رانندگان نقش به سزایی دارند از نصب پوسترها در امان نمانده اند.

  چندی پیش در جریان سفر به شهرستان خداآفرین از مسیر کلیبر-جانانلو شاهد نوشتن اسامی کاندیداهای تبلیغاتی بر روی دیواره های طبیعی،پل ها و دامنه های واقع در محدوده ی این جاده بودم.این جاده که احداث شد خشنود از آن بودیم که زمان سفر کوتاه شد اما غافل از این بودیم که عمر زمین را کوتاه می نمائیم.

  مسائل و مشکلاتی زیست محیطی چون قربانی شدن حیات وحش در برخورد با وسایل نقلیه،آلودگی ها توسط گردشگران،ساخت و سازها و مهاجرت معکوس فصلی در محدوده ی پارک ملی ارسباران از جمله مواردی بود که به همراه جاده بر این ذخیره گاه زیست کره تحمیل شد.و امروز هم تبلیغات کاندیداها بر جای جای این منطقه که ارزش اکولوژیکی اش مورد تایید مجامع بین المللی است مشاهده می شود،راستی می گویند پرونده اش را برای ثبت جهانی به یونسکو فرستاده اند.

  آن چه در این میان مهم است نظارت دستگاه های مسئول بر این آلودگی هاست و در راس نیز توجه ما به فرهنگ و اصول تبلیغاتی کاندیداهاست.اگر امروز کاندیداها با اقداماتی کوچک به آلودگی محیطزیست می پردازند چه تضمینی وجود دارد که بعد از ورود به مجلس و افزایش برخی اختیارات به آلودگی ها در سطح کلان نپردازند.به گفته ی بسیاری از کارشناسان حال زمین ناخوش است و ما هنوز متوجه این ناخوشی نشده ایم.متوجه نا خوشی نشده ایم که  پناهگاه های حیات وحش و ذخایر زیست کره را مورد تخریب قرار می دهیم.

  چندی پیش یکی از کاندیداهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برای تبلیغات دست به اقدام تحسین برانگیزی زده بود.وی به جای اینکه از کاغذ برای معرفی برنامه‌های خود استفاده کند در جهت معرفی شعار انتخاباتی که همانا حفظ محیط زیست است بسته‌های کوچکی تهیه کرده و در آن بذر درخت قرار داده و آنها را به درختان آویزان کرده بود و در شرح این اقدام نیز چنین آورده بود که «برای چاپ تبلیغات چند درخت قطع شده است؟ برای جبران این آسیب به محیط‌زیست بذر درون بسته را در دل خاک بکارید. تغییر را از خودمان آغاز کنیم.»

  به راستی کاش جرایمی برای این تبلیغات تعیین می شد مانند کاشت درخت یا تامین هزینه هایی برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیطزیست.

  در حضور و انتخابهایمان دقت نمائیم.

  امیر یوسفیان اهری،نشریه ی گویا


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 5 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تبلیغات ,هایی ,زیست ,جاده ,درخت ,مجلس ,شورای اسلامی ,مجلس شورای ,انتخابات مجلس ,قرار داده ,مجلس شورای اسلامی ,
  رد پای قانون شکنی در طبیعت(به بهانه ی دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی)

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :148892
 • بازدید امروز :47269
 • بازدید داخلی :2065
 • کاربران حاضر :54
 • رباتهای جستجوگر:697
 • همه حاضرین :751

تگ های برتر